podsumowanie – Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 14 letnich

W dniach 7-9 lipca 2017 roku w Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych – 14 lat na basenie 50 m. KS Rekin Świebodzice reprezentowali: Aleksandra Obajtek, Paweł Hyckowski i Maciej Jachym Na zawodach w Olsztynie stawiło się 587 zawodników ( 278 dziewczynek i 309 chłopców ) ze 146 klubów z całej Polski. Zawody odbywały sie na zasadzie eliminacji i finałów w każdej konkurencji. Eliminacje odbywały się w bloku porannym każdego dnia, natomiast finały rozgrywane były w blokach popołudniowych.

Pierwszy dzień zawodów rozpoczęto od 50 metrów stylem dowolnym. Jako pierwsza z naszych zawodników na starcie pojawiła się Aleksandra Obajtek, a następnie Paweł Hyckowski .

Kolejnym dystansem sprinterskim było 50 metrów stylem klasycznym. Rekinowe żabki Aleksandra Obajtek i Maciej Jachym pięknie poprawiły swoje życiówki, a Aleksandra z szóstym czasem zakwalifikowała się do popołudniowego finału A. Jedyna 100 metrowa konkurencja pierwszego dnia rozgrywana była w stylu motylkowym. Po motylku przyszła kolej na nieco dłuższe dystanse – 200 metrów stylem dowolnym i grzbietowym. Konkurencją zamykającą starty eliminacyjne pierwszego dnia było 400 metrów stylem zmiennym. Na tym ciężkim dystansie swoje siły sprawdził Maciej Jachym, poprawiając swój rekord życiowy o ponad 10 sekund.

Zmagania finałowe z udziałem Aleksandry Obajtek oglądała cała drużyna Rekina. Emocje związane ze startami w finałach były olbrzymie. Nasza zawodniczka po zaciętej walce po raz kolejny tego dnia poprawiła swój czas i wyścig finałowy zakończyła na 7 pozycji.

Drugi dzień Mistrzostw tak jak pierwszy rozpoczęły dystanse sprinterskie – 50 m stylem motylkowym i grzbietowym. Paweł Hyckowski w konkurencji 50 m grzbietem uplasował się tuż za drugą finałową dziesiątką. Ze sprintu przeskoczyliśmy na długi dystans 400 metrów stylem dowolny, a następnie 200 metrów stylem klasycznym i zmiennym. W obydwu konkurencjach 200 metrowych wystartowali; Aleksandra Obajtek i Maciej Jachym. Aleksandra w konkurencji 200 m klasycznym z 5 czasem weszła do finału A oraz na 200 zmiennym do finału B. Maciej chociaż nie zakwalifikował się do finałów to jednak pięknie poprawił czasy życiowe. Aleksandra Obajtek w sesji finałowej po konsultacji z trenerem zrezygnowała ze startu w finale B na 200 zmiennym, aby skoncetrować swe siły na finale 200 m klasykiem. Finałowy start Oli, po bardzo mocnym dopingu kolegów, trenera i rodziców zakończył się na V miejscu.

Niedzielna rywalizacja na Mistrzostwach Polski okraszona już była zmęczeniem, jednak Rekiny w tym ostatnim dniu zawodów zebrały swe wszystkie siły i pokazały że walczą do końca. Paweł Hyckowski w konkurencji 100 m stylem grzbietowym ustanowił swój rekord życiowy. Aleksandra Obajtek i Maciej Jachym – nasze „żabki” – wystartowali w konkurencji 100 metrowej. Aleksandra Obajtek z nowym rekordem życiowym poprawionym o ponad 2 sekundy znalazła się się w finale z czwartym czasem. Bieg finałowy w wykonaniu Oli dostarczył nam maksimum emocji. Na półmetku nasza zawodniczka była na trzecim miejscu by ostatecznie zakończyć na IV pozycji przegrywając brązowy medal zaledwie o dwie setne sekundy.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Juniorów 14 lat zapisały się już do historii. W klasyfikacji punktowej KS Rekin Świerbodzice znalazł się na 55 miejscu na 146 klubów. Rywalizacja Mistrzostw była na bardzo wysokim poziomie – zostały ustanowione nowe rekordy Polski. Zawody zarówno wśród zawodników jak i u trenera oraz rodziców – wiernych kibiców-wywołały bardzo wiele emocji. Zawodnicy przeżyli kolejne doświadczenia, stanowiące doskonałą szkołę życia. Gratulujemy wszystkim zawodnikom wspaniałych rezultatów i życzymy udanych w pełni zasłużonych wakacji. Gratulacje należą się również trenerom za ich trud w przygotowanie zawodników oraz podziękowanie rodzicom za wsparcie dla naszych młodych pływaków. Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom za dostarczenie wspaniałych przeżyć podczas zawodów.

Osiągnięcia indywidualne:

Aleksandra Obajtek

 • 50 m kl – finał A – 34,83
 • 100 m kl – finał A – 1:15,16
 • 200 m kl – finał A – 2:43,68
 • 50 m dw – 29,21
 • 200 m zm – 2:34,51

Paweł Hyckowski

 • 50 m dw – 28,06
 • 50 m gr – 31,19
 • 100 m gr – 1:08,23

Maciej Jachym

 • 50 m kl – 36,74
 • 100 m kl –1:18,11
 • 200 m kl –2:45,13
 • 200 m zm – 2:31,91
 • 400 m zm – 5:20,52

opracowała Katarzyna Grylewicz

Napisz odpowiedź

Musisz być zalogowany, aby napisać komentarz.